Udział w podejmowaniu decyzji w Kościele

28 marca o godz. 20.00 odbyło się ostatnie z serii czterech spotkań grup synodalnych online.  

Wszystkich uczestników powitał Ks. abp. Grzegorz Ryś, który poprowadził modlitwę za Synod a następnie podziękował za udział w spotkaniach i odpowiadając na oczekiwania uczestników zapowiedział kontynuację spotkań w maju. Ich tematem będzie dyskusja nad pierwszą wersją syntezy diecezjalnej.

Po skierowaniu do jednego z wirtualnych pokoi w siedmiu grupach uczestnicy rozważali temat: Jak rozumiem swój udział w podejmowaniu decyzji i odpowiedzialności w Kościele?  rozpisany na trzy wymiary: Władza i uczestnictwo, Rozeznawanie i podejmowanie decyzji, Formowanie się synodalności.  Rozmawialiśmy o tym co w przypadku każdego z nas: hierarchów, kapłanów, świeckich, oznacza brać odpowiedzialność za Kościół, jak rozumiemy władzę w Kościele.

Chociaż etap konsultacji synodalnych poprzez spotkania grup online formalnie zakończył się ich uczestnicy stwierdzili, że jest to raczej początek wspólnej drogi. Spotkania będą kontynuowane. Wkrótce poinformujemy o ich formule i tematyce. Z pewnością spotkamy się na początku maja, aby rozmawiać o wstępnej wersji syntezy diecezjalnej.

Każda grupa miała stałego moderatora oraz jedną z następujących osób przysłuchujących się spotkaniu: biskupi, rektorzy seminariów w Archidiecezji Łódzkiej, kanclerz Archidiecezji, przewodniczący Wydziału Duszpasterstwa naszej Archidiecezji, przewodniczący Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży AŁ, przewodniczący Wydziału Katechetycznego AŁ. Podczas gdy moderatorzy w każdej grupie byli stali, w/w osoby zmieniały się, aby w każdej z grup przynajmniej raz mógł być obecny jeden z biskupów.  

Kaja Kaźmierska  

Kolaż zdjęć z kamer uczestników spotkania online, zebranych wokół arcybiskupa Grzegorza Rysia.