Na trzecim spotkaniu o konfliktach i podziałach

21 marca o godz. 20.00 odbyło się trzecie z serii czterech spotkań grup synodalnych online.  

Wszystkich uczestników powitał Ks. bp. Marek Marczak, który podzielił się krótką refleksją na temat naszych spotkań i poprowadził modlitwę za Synod, po czym każdy został skierowany do jednego z wirtualnych pokoi. W siedmiu grupach uczestnicy rozważali temat Jak radzimy sobie konfliktami i podziałami?  rozpisany na dwa wymiary: Dialog w Kościele i społeczeństwie oraz Ekumenizm. Rozmawialiśmy o tym jak rozumiemy dialog, czy umiemy ze sobą rozmawiać ponad podziałami, czy potrafimy słuchać i przyjmować wrażliwość drugiego człowieka nawet jeśli nie podzielamy jego poglądów, czym jest w naszym doświadczeniu ekumenizm.

Ostatnie spotkanie, na którym będziemy mówić o udziale w podejmowaniu decyzji i odpowiedzialności w Kościele, odbędzie się w poniedziałek 28 marca. 

Każda grupa ma stałego moderatora oraz jedną z następujących osób przysłuchujących się spotkaniu: biskupi, rektorzy seminariów w Archidiecezji Łódzkiej, kanclerz Archidiecezji, przewodniczący Wydziału Duszpasterstwa naszej Archidiecezji, przewodniczący Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży AŁ, przewodniczący Wydziału Katechetycznego AŁ. Podczas gdy moderatorzy w każdej grupie są stali, w/w osoby zmieniają się, aby w każdej z grup przynajmniej raz mógł być obecny jeden z biskupów.  

Kaja Kaźmierska